Postaci
Tomek
Tomek to niebieska lokomotywa z numerem 1. Jest małą, zawadiacką lokomotywą i często wpada w tarapaty, zazwyczaj przez swoją nadgorliwość — chce robić wszystko, co należałoby zostawić większym i bardziej rozsądnym lokomotywom. Ale w świecie Tomka niebo nigdy nie jest na długo zasnute chmurami i wkrótce uwija się on znowu, wykonując swoje zadania w lokomotywowni oraz na swojej własnej linii. Tomek ciężko pracuje i zawsze stara się być „bardzo użyteczną lokomotywą”. Głosu Tomkowi użycza Janusz Zadura.
Piotruś
Piotruś to zielona lokomotywa z numerem 6. Jest jedną z młodszych lokomotyw na liniach Grubego Zawiadowcy. Jest szczęśliwy, gdy może sobie puszczać kłęby pary, jeżdżąc to tu, to tam po lokomotywowni bez specjalnego apetytu na przygody na zewnątrz. Piotruś to najlepszy przyjaciel Tomka. Najbardziej lubi dostarczać pocztę. Zawsze z ochotą pomaga, choć inne lokomotywy niekiedy wykorzystują jego dobry charakter. Głosu Piotrusiowi użycza Grzegorz Drojewski.
Gabryś
Gabryś to niebieska lokomotywa z numerem 4, która ciągnie ekspres. Jako senior tej kolejowej rodziny jest najszybszą i najmocniejszą lokomotywą z całego zespołu Grubego Zawiadowcy — i doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Ma dobre serce, zawsze chętnie wybacza i wykorzystuje swoją dużą siłę, aby wyciągać z opałów mniejsze lokomotywy. Głosu Gabrysiowi użycza Sławomir Pacek.
Kuba
Kuba to czerwona lokomotywa z numerem 5. Jest średnich rozmiarów — ma sześć kół napędowych mniejszych niż ogromne koła Gabrysia, ale większych niż małe koła Tomka. est pomalowany na szkarłatny kolor i ma mosiężną kopułkę. Uważa się za „naprawdę wyjątkową lokomotywę”. Niekiedy prowadzi to do sporych kłopotów, kiedy Kuba uznaje, że nie każda praca jest właściwa dla tak wytwornej lokomotywy. Głosu Kubie użycza Waldemar Barwiński.
Gruby Zawiadowca
W jego postać wciela się Radosław Smużny.
Gruby Zawiadowca stacji. Dba, aby stacja wyglądała schludnie i aby wszystkie pociągi kursowały według rozkładu. Nienawidzi chaosu i opóźnień. To zadbany, przyjazny dżentelmen z autorytetem.
Maszynista Tomka
W jego postać wciela się Dominik Rybiałek oraz Kamil Mróz.
Maszynista. Jest najlepszym kumplem swojego pociągu i zawsze są razem. W przedstawieniu maszynista faktycznie prowadzi pociąg i porusza też ustami, oczami, brwiami i dymi.
Wera Pytajnik
W jej postać wciela się Katarzyna Kołodziejczak.
Porywająca dziennikarka, która chce znać najnowsze wiadomości. Gdy tylko wyczuje, że gdzieś może być ciekawy temat, to natychmiast wsadza tam nos. Ma oko na Grubego Zawiadowcę i uważa, że wszystko, co on robi jest szczególnie interesujące.
Florka
W jej postać wciela się Magdalena Jaworska.
Florka to młoda, wesoła dziewczyna. Zawsze przychodzi na stację po szkole i jest najlepszym przyjaciółką wszystkich pociągów. Zawsze jest entuzjastyczna i we wszystkim widzi dobro. Podczas przedstawienia jest również bardzo zaangażowana w rozmowy z dziećmi.
Puchaty Klaun
W jego postać wciela się Alan Bochnak.
Szalony klaun, który szybko wpada w panikę, ale podczas momentów pełnych napięcia próbuje rozbawiać wszystkich głupimi żartami.
Miranda ballerina / Maszynista 1
W jej postać wciela się Paulina Moś.
Pełna wdzięku tancerka. Przyjazna i mądra. Jeśli ktoś czegoś nie rozumie, lubi wszystko jasno wyjaśniać.
Silny Człowiek / Maszynista 2
Twardy, silny mężczyzna, który zawsze jest zajęty podnoszeniem ciężarów. Wyróżnia się lekko przesadzonym latynoskim wyglądem i zachowaniem, jest prawdziwym kobieciarzem. Często puszcza oko do pań, w takich momentach słychać charakterystyczny dźwięk „ting”.
Rolnik Fasolka
W jego postać wciela się Dominik Rybiałek oraz Kamil Mróz.
Rolnik to wesoły człowiek z wielką miłością do swoich zwierząt. Jest bardzo entuzjastyczny, kiedy pojawia się plan postawienia cyrku na jego pastwisku, ale gdy okazuje się, że zwierzęta stają się niespokojne, nie chce już współpracować.
Maszynistka Piotrusia / Kamera / Portowiec
W jej postać wciela się Teresa Kowalik.
Maszynista Piotrusia porusza Piotrusiem; jego ustami, oczami, brwiami i robi dym. To wesoły człowiek, ale poważnie podchodzący do swoich zadań. Maszynista dołącza do cyrku w końcowej scenie (żonglerka, monocykl itp.)